Minden évben október 10. a komposztálás napja már 2010. óta – ez a nap arra buzdít, hogy lombhullás idején minél többen hasznosítsuk a kertben, konyhában nap mint nap keletkező szerves hulladékot. Égetni tilos! Komposztálni érdemes és nem csak kertes házban lehet!
A környezettudatos életmód egyik alappillére a biológiailag lebomló hulladék környezetbarát módon történő kezelése, melynek legjobb módja a komposztálás. A szerves anyag a természetben állandó körforgásban van, a komposztálás ezen a természetes szervesanyag bontási folyamaton alapul.
KOMPOSZTBA VALÓ!
A komposztba kerülhet a már romlani kezdett nyers gyümölcs, zöldség, azok maradványai, a gyümölcsök, zöldségek szára, levele, héja, tojáshéj, kávé- és teazacc, hervadt virágok és elszáradt szobanövények, virágföld, toll, szőr, fahamu (köbméterenként legfeljebb 2-3 kg), növényevő állatok ürüléke a forgácsalommal együtt, festetlen papír, gyapjú kis mennyiségben, valamint darabokra vágott pamut és lenvászon, szintén kis mennyiségben.
MIT NE TEGYÜNK BELE?
A fertőzésveszély miatt ne tegyünk a komposztba fertőzött, beteg növényeket, húsevő háziállatok almát, főtt étel maradékát, húst és csontot. Ez utóbbiakat a kóbor állatok és rágcsálók miatt is érdemes kihagyni a komposztból. A déligyümölcsök héját (kivéve, ha bió) szintén hagyjuk ki, mert azokon rendszerint nagyon sok a gombaölő, rothadásgátló és egyéb vegyszer.
KOMPOSZTÁLJ ÉGETÉS HELYETT! LOMBFÚVÓNÁL JOBB A SEPRŰ, GEREBLYE!